Home » Genel » Selçuk-Efes Yedi uyuyanlar Mağarası

Selçuk-Efes Yedi uyuyanlar Mağarası

Yedi uyurlar hikayesi
M.S. 250 yılları civarında imparator Decius zamanında yaşayan yedi Hristiyan genç varmış.İmparator Tapınağı’ndaki kurban sunma vazifelerini yapmak istemeyince putperestliğe karşı oldukları gerekçesiyle kral tarafından öldürülmeleri emredilmiş.Gençler ve köpekleri Kıtmir kaçarak bir mağaraya sığınmışlar.Bunu duyan kral mağaranın kapısının örülmesini emretmiş ve duvar örülmüş.Gençler bir süre sonra uykuya dalmışlar.
”Yedi uyuyanlar” bir inanışa göre 200 yıl, başka bir inanışa göre 309 yıl uyumuşlar.Uyandıklarında acıktıklarını hissedip köye inmişler.Giysiler ve inançlar değişmiş, Hristiyanlık yayılmış olarak görmüşler.Üzerinde İmparator Decius’un resmi bulunan 200 yıllık gümüş parayı geçerli olmadığı gerekçesiyle fırıncının almaması üzerine birkaç asırdır uyuduklarını farketmişler.Olup bitenin halk arasında yayılmasıyla da insanların öldükten sonra tekrar dirileceklerine olan inançları da artmış olur.
Daha sonra yedi genç ölünce büyük bir cenaze töreni yapılıp üzerlerine de büyük bir kilise yapılmış.
1927-1928 yıllarında bu bölgede yapılan kazılarda bir kilise ile yüzlerce mezar bulunmuş.Mezarlarda ve kilisenin duvarlarında ”Yedi uyuyanlar” ile ilgili yazıların olduğu yazıtlar bulunuyor.

Yedi Uyuyanlar

e2

e3

e4

e5

e6

e7

e8

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>